Атланта во финале, Антиќ против Леброн

Атланта ја извојува третата победа во низа над Вашингтон и стигна доконечен резултат од 4:2 во полуфиналната пресметка од Источната конференција, по што во разигрувањето за шампионскиот прстен следен противник ќе им биде Кливленд.

Победата од 91:94 за малку ќе беше доведена под прашалник бидејќи Пол Пирс постигна тројка со звукот на сирената и го израмни резултатот, но судиите решија дека неговиот шут бил задоцнет и го поништија, со што „јастребите“ се пласираа во натамошниот дел од плеј офот.

На овој натпревар Перо Антиќ имаше најмала минутажа и одигра само пет минути, период во кој придонесе со три офанзивни скока.

Во регуларниот дел од сезоната, Атланта и Кливленд одиграа четири натпревари, а во три од нив славеа „јастребите“ од Џорџија.