Судир во Македонија? Путин и Трамп ќе завојуваат на Балканот!


Додека очите на светот се свртени кон Сирија, американските медиуми тврдат дека до пресметка меѓу САД и Русија нема да дојде на Блискиот Исток, туку во Македонија, Хрватска, СРбија или Босна и Херцеговина...

Руската војска се заканува дека во случај на нови напади врз Сирија на американската војска ќе и одговори со сила, додека најверодостојните американски медиуми тврдат дека војната помеѓу двете суперсили е неизбежна, но дека до неа ќе дојде на Балканот.

САД ја бомбардираше воздухопловната база Шајрат во Сирија, под оправдување дека било реакција на нападот со хемиско оружје на сириските сили во Идлиб, ова ги доведе односите помеѓу Москва и Вашингтон до точка на пукање и ја уништи секоја надеж американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот, Владимир Путин, да најдат заеднички јазик.

Колку е опасна ситуацијата, најдобро покажува соопштението на Заедничкиот команден центар на Русија, Иран и Сирија.Вистинско игралиште

"Тоа што го направија САД во Сирија ја поминува црвената линија. Од сега па натаму ќе одговараме со сила на било кој напаѓач или на билокакви понатамошни напади. САД го знаат нашиот капацитет за брза и силна реакција", - соопштил командниот центар додека Путин изјавил дека акциите на САД се недопуштени.

Сето ова ги доведе двете земји на раб на војна која би можела да го уништи целиот свет. Меѓутоа, додека очите на светот беа свртени кон Сирија, каде што конфликтите делуваат најреално, американските медиуми тврдат дека сепак поголема е веројатноста дека до војна меѓу суперсилите ќе дојде на Балканот."Најголема надворешна закана за стабилна Европа претставува Путин. А Балканот е вистинско игралиште за лоши актери и тоа ќе стане приоритет за Путин, поради што би требало да го следиме пред да излезе од контрола", пишува Џејмс Џеј Карафано, американски аналитичар за угледниот американски магазин National Interest.

Провокација на конфликтот

Тој тврди дека Путин нема многу жаришта на кои може да го испровоцира Западот. "Балканот има неколку жаришта кои Путин би можел да ги искористи за провокација на конфликт. Тоа се тензиите на линијата Србија-Хрватска-Косово, немирите во Македонија, конфликтот во Босна и Херцеговина но и Црното Море. За САД спречувањето на обидите на Русија да го дестабилизира Балканот би требало да биде врвен приоритет", пишува тој.

Адмиралот на Морнарицата, Мајкл Хауард, шеф на Командата на морнарицата на НАТО во Европа и АФрика, изјави дека сегашната руска операција на Медитеранот е поголема отколку за време на Студената војна и Советскиот сојуз.Жаришта

Србија-Хрватска-Косово

"Можеби е претерана приказната за трката во вооружување меѓу Загреб и Белград, но нема сомнеж дека тензиите се на раб на пукање. Косово се заканува со основање на своја војска, а тука се и 5.000 војници на НАТО"..

Немирите во Македонија

"Руското мешање, корупцијата, препирките со Албанија и збрканиот американски одговор ја претворија оваа земја во вистински отровен коктел"..Босна и Херцеговина

"Сепаратистичкото движење во Република Србија се заканува да ги подгрее поделбите кои догоруваат уште од 1995-та година. Путин изгледа среќен кога истура бензин врз пепел кој тлее"..

"Непристоен предлог" од вистинскиот живот: Коцкар вели дека милионер понудил 2 милиони долари да спие со неговата сопруга


Австралиски коцкар, суспендиран од сите светски казина, го обвинил канадскиот милијардер дека понудил 2 милиони долари за да има секс една година со неговата сопруга, бразилската актерка Грис Санто.

Роберт Циприани рекол дека сопственикот на хокеарски тим и милионер, Дерил Катц, и понудил на Санто да спијат заедно шест пати во месецот една година, за вкупна сума од 1.92 милиони австралиски долари.Госпоѓица Санто, која глуми во комедијата "Jane The Virgin", ја информирала полицијата во Хаваи за понудата во ноември 2015. година, велејќи дека ја одбила.Нејзината изјава во полицијата сега е дел од тужбата на Циприани против Катц и неговиот портпарол Глен Бунтин, кого го обвинува дека му ја поткопал репутацијата.Циприани го тужи Бунтинг за повреда на неговата репутација, кога “закопал” една статија што тој ја пратил во "New York Post". Статијата била за полициската пријава на неговата сопруга против Катц.Бунтинг не ја коментирал тужбата, но адвокатот на Катц рекол дека тврдењата на Циприани се "лажни".Циприани тврди дека Катц, кој тежи околу 3,5 милијарди долари, и е сопственик на хокеарскиот тим "Edmonton Oilers", неколку пати се обидел да стапи во контакт со неговата сопруга, по што дошла и официјалната понуда на Хаваи.Актерката вели дека Катц летал од Лос Анџелес до Лондон со неговиот приватен авион за да се сретнат уште еднаш подоцна, праќајќи 20.000 долари за нејзиното време."Прво зборувавме за тоа како ќе ми помогне со кариерата, за подоцна да ми понуди пари за секс", рекла таа. Додала дека му кажала дека "не е проститутка"."Да бев на твое место, ќе ги земев парите", рекол Катц, пишува Daily Mail.Со оглед на актерите во овој настан, се очекува ова да биде пеколен судски спор.

Пет работи кои никогаш не би требале да ги правите по јадењето


По задоволувачки оброк, многумина од нас само сакаат да си легнат на кауч и да гледаат ТВ или некој филм. Но малкумина знаат дека ова е всушност една од најлошите работи кои можете да ги направите по оброкот. Малечки лоши навики како овие ни се пречка да го постигнеме најздравиот потенцијал на нашиот организам.

Еве пет работи кои никогаш не би требале да ги практикувате по јадење:

1. Да спиетеОдењето во кревет веднаш откако сте јаделе му предизвикува на вашиот стомак да "гори" за време на ноќта, што предизвикува непријатност, надуеност и чудни начини на спиење. Едно истражување на Медицинскиот Универзитетот во Јанина открило дека луѓето кои оставале најголем простор помеѓу последниот оброк и заминувањето на спиење имале помала веројатност дека ќе имаат мозочен удар. Со ова на ум, обидете се да не јадете веднаш пред спиење, оставете растојание од неколку часа.

2. Да запалите цигара

За жал за некои луѓе, пушењето е се уште ин. Иако тоа е веројатно една од најштетните работи кои можете да си ги направите на самите себе и на своите бели дробови, ако веќе морате, барем почекајте неколку часа после јадење. Треба да се воздржите бидејќи никотинот во цигарите се врзува со вишокот на кислород што всушност му е потребен на дигестивниот систем за варење на храна, па така ова му овозможува на вашето тело да спсорбира повеќе канцерогени отколку обично. Според истражувањата, пушењето веднаш после оброк е речиси еднакво како да пушите 10 цигари одеднаш. Ова исто така го зголемува ризикиот од рак на дебелото црево и белите дробови.

3. ТуширањеКога се тушираме, нашите тела го зголемуваат протокот на крв за да стигне до нашите дланки, стапала и генерално, целото тело, што го забавува протокот на крв до желудникот. Ова ја ослабнува работата на дигестивниот систем, предизвикувајќи го да стане неефикасен, што може да предизвика болки во стомакот.

4. Да јадете овошјеНајверојатно мислевте дека е супер да јадете овошје во секое време, така? Епа, всушност најдобро е да се јаде овошје на празен стомак. Ова е така бидејќи овошјето бара различни ензими за варење, а на едноставните шеќери во овошјето им е потребно време за целосно да се апсорбираат во телото. Со ништо друго во вашиот стомак освен овошје ќе имате корист од сите хранливи состојки, влакна и едноставни шеќери. Ако чекате до после оброк да изедете овошје, плодот останува во вцашиот желудник и скапува тука. Ова може да предизвика потешкотии со варењето, киселини, подздригнување и други непријатности.

5. Да се напиете чајПиењето чај веднаш по оброк се меша со апсорпција на железо. Таниновата киселина од чајот се врзува со протеините и железото од нашата храна, и ги спречува нашите тела да ги "жнеат" придобивките од храната која ќе ја изедеме. Ова резултира со намалување на 87% во апсорпцијата на железо! Ниско железо може да предизвика анемија, недостаток на црвени крвни клетки во крвта, која потоа предизвикува екстремно чувство на замор, слабост, бледа кожа, болки во градите, вртоглавица, ладни раце и нозе, кршливи нокти и слаб апетит.

Следниот пат кога ќе јадете, направете си ментална забелешка за времето и осигурајте се дека ќе оставите простор помеѓу оброкот и легнување во кревет, јадење овошје, туширање или пиење чај. А во врска со цигарите, едноставно откажете ги!

Судир во Македонија? Путин и Трамп ќе завојуваат на Балканот!

Додека очите на светот се свртени кон Сирија, американските медиуми тврдат дека до пресметка меѓу САД и Русија нема да дојде на Блискиот И...